Budowa i zasada działania

Podobieństwo zegarka mechanicznego i kwarcowego rozpoczyna się i kończy na funkcji odmierzania czasu. Budowa oraz zasada działania są bowiem zupełnie inne.

Zegarki mechaniczne od wieków działają w oparciu o niezwykle złożony, precyzyjny mechanizm, którego pracę reguluje wychwyt i balans. Energii dostarcza naciągnięta sprężyna. Podczas odkształcania się to właśnie ona napędza podzespoły zegarka.

Balans jest regulatorem chodu i porusza się z określoną częstotliwością, a wychwyt służy do przekazywania energii oraz zliczania stałych odcinków czasu.

Zegarki kwarcowe to zupełnie inna technologia związana z wykorzystaniem drgań kryształu kwarcu. Działanie tych czasomierzy opiera się na zjawisku piezoelektrycznym, polegającym na pojawianiu się ładunków elektrycznych na powierzchni kryształu pod wpływem naprężeń mechanicznych. Zegarki kwarcowe czerpią energię z baterii, energia wprawia kryształ kwarcu w drgania o określonej częstotliwości, a podzespoły cyfrowe zliczają je i przedstawiają w postaci bieżącego czasu na tarczy lub wyświetlaczu. Zegarki te zaopatrzone są w rezonator, który wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości. Dlatego właśnie punktualność zegarków kwarcowych jest znacznie wyższa od ich mechanicznych odpowiedników.

 

Punktualność

W tej dziedzinie na pierwszym miejscu plasuje się zegarek kwarcowy. Odchylenia pomiaru czasu zegarków mechanicznych mogą sięgać kilku sekund na dobę, chociaż warto w tym miejscu nadmienić, że produkuje się zegarki z najwyższej półki, których precyzja pomiaru czasu jest niesamowicie wysoka. Są to tak zwane chronometry. Ich sprawność sprawdza się w ciągu 15-dniowego testu zakończonego wystawieniem certyfikatu COSC. Nie trzeba dodawać, że chronometry te są niezwykle drogie.

Zegarki kwarcowe stoją na znacznie wyższym poziomie punktualności, chociaż również wykazują czasem odchylenia w swoich wskazaniach. Zwykle jest to efektem niskiego poziomu energii w baterii, bądź przebywania zegarka w warunkach nietypowych temperatur.

 

Dzieło sztuki kontra nowoczesność

Prócz przewagi w punktualności, zegarki kwarcowe w innych kategoriach działania nie różnią się niczym od mechanicznych. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być wykonane z tych samych materiałów, posiadać identyczne funkcje i znosić równie ekstremalne warunki zewnętrzne. Tak naprawdę różnica polega na filozofii życia ich właścicieli.

Zegarki kwarcowe są wygodniejsze, gdyż właściwie poza wymianą raz na jakiś czas baterii, nie wymagają żadnych zabiegów związanych z ich obsługą. Dla wielu osób ta bezobsługowość jest najważniejszym powodem podjęcia decyzji o zakupie.

Dla właściciela zegarka mechanicznego codzienna jego obsługa to fizyczny kontakt z mechaniką precyzyjną i obcowanie z urządzeniem będącym zwieńczeniem kilkusetletniej pracy genialnych konstruktorów. Zegarki mechaniczne wymagają więcej uwagi i troski. Te z napędem manualnym muszą być nakręcane mniej więcej co drugi, trzeci dzień. Z kolei zegarki mechaniczne z naciągiem automatycznym są zdecydowanie bardziej wygodne w obsłudze - wymagają jedynie stałego ich noszenia.

Często można usłyszeć, że zegarek mechaniczny ma swoją duszę. Kiedy ma się okazję zajrzeć do środka i zobaczyć w czasie pracy jego skomplikowany mechanizm, natychmiast widać, jak wiele pracy i precyzji wymaga stworzenie tego niewielkiego dzieła sztuki. Prawdopodobnie z tego powodu coraz bardziej popularne są zegarki mechaniczne posiadające przeszklone dekle, co umożliwia każdemu oglądanie rytmicznej pracy wszystkich podzespołów mechanizmu.

Należy dodać jeszcze, że zauważalna różnica pomiędzy zegarkami mechanicznymi i kwarcowymi jest w ich cenach. Dobrej klasy zegarek mechaniczny kosztuje nieraz niesamowicie dużo, więc jego posiadanie, oprócz samej satysfakcji posiadania czegoś tak cennego, dodatnio wpływa na prestiż właściciela.

Posiadaczom trochę mniej zasobnych portfeli przychodzą na ratunek zegarki vintage. Można nabyć niedrogo wspaniałe czasomierze znanych i prestiżowych marek, które mają nawet ponad kilkadziesiąt lat, a mimo to nadal dokładnie odmierzają czas. Naturalnie, modele niektórych prestiżowych manufaktur też nie należą do najtańszych, a egzemplarze poszukiwane przez kolekcjonerów osiągają wysokie ceny.

 

Który zegarek wybrać?

Po zapoznaniu się z niniejszym artykułem każdy przyszły nabywca zegarka powinien przed podjęciem decyzji odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla mnie ważniejsze - wygoda, bezobsługowość i mniejsze koszty, czy też powrót do tradycji, przyjemność śledzenia płynącej, a nie skaczącej, wskazówki sekundnika i odgłos nocnego cykania, którego nie da się w żaden sposób podrobić? Dopiero wówczas można dokonać odpowiedniego wyboru.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich użycie.