Portfel i portmonetka są organizerami, dzięki którym w teczce, torebce czy kieszeni jesteśmy w stanie zapanować nad wciąż towarzyszącymi nam mniej lub bardziej ważnymi drobiazgami. Obok funkcji praktycznych i wizerunkowych, portfele powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa. Na pewno ważny jest system zamknięć zabezpieczający wysypywanie się zawartości z przegródek, gdyż oprócz pieniędzy przechowujemy tam dokumenty i karty płatnicze. Czy zaopatrzony w zamki i zatrzaski portfel lub portmonetka faktycznie daje nam poczucie bezpieczeństwa? Jeszcze kilkanaście lat temu na to pytanie można było odpowiedzieć twierdząco. Jednak obecnie, w dobie powszechnego stosowania kart zbliżeniowych, takie mechaniczne zabezpieczenia zdecydowanie są niewystarczające.  W artykule zapoznamy Was z technologią RFID oraz z prostym sposobem zabezpieczenia naszych danych osobowych i pieniędzy.

Co to jest technologia RFID?

Skrót RFID pochodzi od angielskiej nazwy Radio Frequency Identification. Jest to technologia, która wykorzystując fale radiowe umożliwia przesyłanie danych celem identyfikacji obiektu oraz ich zapisywanie. Takie działanie może odbywać się na odległość nawet kilku metrów. Z systemu RAFID korzysta na co dzień bardzo wiele osób. Często spotykane są identyfikatory, które pozwalają na wejście do konkretnych budynków lub pomieszczeń w firmach, technologii RAFID używa się również podczas dostarczania paczek kurierskich, a także w zbliżeniowych kartach płatniczych.

Zagrożenia dla kart zbliżeniowych

Technologia RFID opiera się na emisji fal radiowych, dzięki którym wysyłane są i odbierane dane. Taka transmisja trwa dosłownie chwilę, co decyduje o niezwykłej wygodzie systemu. Chociaż technologia RFID ułatwia nam życie podczas robienia m.in. zakupów, pociąga za sobą też szereg zagrożeń. Podniesienie komfortu życia wiąże się niestety ze zwiększeniem ryzyka stania się ofiarami kradzieży.  

W jaki sposób? Wystarczy zbliżyć się do nas z czytnikiem. Zakładając, że nosimy ze sobą kartę zbliżeniową, efekt może być taki, że wszystkie zakodowane na niej dane staną się łupem złodzieja, a - co za tym idzie - mogą być wykorzystane do wejścia na nasze konto bankowe. Kradzież trwa sekundę, może mieć miejsce w sklepie, autobusie i wszędzie tam, gdzie złodziej ma możliwość podejść do nas na niewielką odległość. 

Co zrobić, aby obronić się przed kradzieżą kodów z naszej karty zbliżeniowej? Najpewniejszym sposobem jest trzymanie jej w miejscu chronionym przed emisją fal radiowych. Nie może to być na pewno zwykłe etui, portfel czy portmonetka. Skóra, naturalna lub sztuczna, nie izoluje promieniowania elektromagnetycznego. Dlatego na rynku ukazują się coraz częściej portfele RFID secure.

Portfel RFID secure

Jak pisaliśmy wcześniej, jedynie izolowanie naszych kart płatniczych przed falami radiowymi umożliwia ochronę danych przed złodziejem zaopatrzonym w specjalny czytnik. Użytkownikom kart zbliżeniowych przychodzą z pomocą wytwórcy galanterii skórzanej, którzy od pewnego czasu produkują portfele i etui na karty z wykorzystaniem technologii RFID. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, nasze karty i dokumenty uzyskują ochronę przed sczytywaniem danych przez złodziei. Jeżeli nosisz ze sobą elektroniczne pieniądze powinieneś skorzystać z takiego rozwiązania. 

Portfel RFID nie różni się niczym od swojego mniej nowoczesnego poprzednika: waga, rozmiar, rodzaj dominującego materiału są takie same. Jedyną, jakże ważną różnicą, jest specjalna, wbudowana w skórę membrana z włókna węglowego lub metalu przeciwdziałająca niekontrolowanemu transferowi danych. Poza tym portfel zachowuje swoje dotychczasowe funkcje: możemy w nim trzymać bilon, banknoty, wizytówki, dokumenty oraz oczywiście karty płatnicze i kredytowe.

Jaki wybrać portfel RFID?

Decydując się na zakup portfela z technologią RFID, powinniśmy wybierać jedynie takie marki, które posiadają certyfikaty świadczące o ich sprawdzonej ochronie przed niepowołanym dostępem do danych z mikro-chipów naszych kart płatniczych i kredytowych. Mimo, że na rynku znajduje się duża ilość modeli zabezpieczonych w ten właśnie sposób, to zaledwie tylko kilka serii jest pewnych i godnych polecenia.  Zarekomendować możemy oferowane w naszym sklepie portfele RFID wypuszczone przez renomowane marki Buffalo Wild, Paul Rossi i Badura. Znajdziemy wśród nich zarówno klasyczne portfele typowo męskie, jak i damskie. Skóra, z której wykonane są sprzedawane przez nas portfele, jest obecnie najmodniejszym materiałem na dodatki do damskiej i męskiej garderoby. Ich wysoką jakość potwierdzają ozdobne wykończenia oraz logo producenta widniejące na froncie. Świadczy ono nie tylko o solidności i dobrej renomie marki, ale również jest doskonałym elementem estetycznym, współgrającym z materiałem, z którego wykonany został portfel. 

Modele posiadające technologię RFID zaopatrzone są w różną ilość kieszonek i przegródek, cechują się konstrukcją poziomą oraz pionową, występują też w różnych wersjach kolorystycznych. Kupując u nas portfele i portmonetki, możecie dokonać wyboru zgodnego z własnymi potrzebami, mając jednocześnie pewność, że Wasze elektroniczne pieniądze nigdy nie dostaną się w cudze ręce.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich użycie.