Diabeł tkwi w szczegółach

Przede wszystkim ważna jest kolorystyka. Wybierając się na oficjalne spotkanie lub uroczystość, należy zwrócić uwagę na to, by kolor paska zegarka był w podobnej tonacji, co pasek od spodni oraz obuwie. Natomiast barwa koperty powinna być zbliżona wyglądem do innych metalowych elementów stroju, takich jak spinki mankietów i krawata czy klamra paska. Sprawa wygląda dużo prościej w przypadku mody codziennej. Nie musimy przejmować się takimi niuansami, chociaż dobre połączenie kolorystyczne wszystkich elementów stroju sprawi, że będziemy prezentować się z klasą.

 

Właściwa tarcza

Dobierając zegarek do stroju i okazji należy szczególną uwagę zwrócić na jego najbardziej widoczny element - tarczę. W sklepach znaleźć możemy zarówno modele minimalistyczne, jak i bogate w wiele dodatkowych, choć najczęściej rzadko używanych funkcji. Zasada jest prosta: im więcej elementów na tarczy, tym zegarek staje się mniej formalny, a więc zakładając garnitur starajmy się wybrać model zaopatrzony dodatkowo najwyżej w datownik. W przypadku stylizacji codziennej nie ma przeciwwskazań w odniesieniu do dodatkowych tarcz i wskazówek, a już pełna swoboda panuje w przypadku stroju sportowego. Warto o tym wszystkim pamiętać, gdyż noszenie zegarka casualowego bądź sportowego do eleganckiego garnituru jest poważnym modowym błędem.

 

Pasek

Wspomnieliśmy wyżej o znaczeniu kolorów przy doborze zegarka do oficjalnego stroju. Szczególnie ważnym elementem jest pasek ze skóry, który musi pasować kolorystycznie do innych skórzanych dodatków: obuwia, paska od spodni czy aktówki. Jeśli nasz zegarek zaopatrzono w metalową bransoletę, zadbajmy o dobranie do niej innych metalowych detali naszego stroju.

Najbardziej eleganckim zestawieniem jest srebrna koperta, biała tarcza i czarny pasek skórzany lub złota koperta i tarcza w połączeniu z paskiem brązowym.

 

Rozmiar

Skoro ustaliliśmy już kwestie związane z rodzajem tarczy i kolorem paska, przejdźmy do sprawy doboru wielkości zegarka. Chociaż spotykamy czasem naprawdę ogromne czasomierze, warto trzymać sie tradycji, mówiącej o tym, że zegarek nie powinien być większy od nadgarstka, gdyż wygląda to humorystycznie. Dawniej preferowano modele o średnicy 30-35 mm. Dziś panowie unikają ich i kojarzone są bardziej z damskimi zegarkami. Obecnie mężczyzna o szczupłych nadgarstkach chętnie wybiera wersję między 35 a 40 mm, natomiast  posiadacze masywnych przedramion optują za wielkością przekraczająca 40 mm.

Zakładając garnitur pamiętajmy, że nasz zegarek powinien zmieścić się pod mankietem koszuli. Wskazany jest więc wybór mniejszego i płaskiego czasomierza.

 

Zegarek, okazja i styl

Na zakończenie przejdźmy do sprawy najważniejszej - doboru zegarka do stylu ubrania.

 

Styl wieczorowy (ciemny garnitur, smoking)

Jeżeli wybieramy się na wieczorne przyjęcie o najwyższej randze formalności, musimy przestrzegać zasady zachowania prostoty. W związku z tym najlepszym wyborem będzie zegarek klasyczny, niekiedy zwany garniturowym, który przytwierdzony jest do czarnego, skórzanego paska. Preferuje się kopertę srebrną lub w ostateczności złotą. Zegarek nie może być duży, na tarczy powinny znajdować się jedynie oznaczenia godzin i wskazówki. Dopuszczalny jest datownik.

 

Styl półformalny, koktajlowy (garnitur codzienny lub sportowy)

Na imprezy organizowane w pracy lub z nią związane, do codziennego lub sportowego garnituru należy wybrać zegarek prosty i płaski, ale dopuszcza się też czasomierze o wzbogaconej tarczy. Panuje przekonanie, że ten element męskiej ozdoby powinien być dopasowany nie tylko do ubrania, ale również do stylu życia właściciela. Jeśli założyliśmy garnitur sportowy, możemy sobie pozwolić na noszenie zegarka w wersji sportowej, z zachowaniem jednak eleganckiej stylistyki.

 

Styl smart casual (półelegancki)

Przy bardziej swobodnym stroju, wybór czasomierza to sprawa dużo łatwiejsza, gdyż nakazów mody jest znacznie mniej. Mamy tutaj opcji równie wiele jak w przypadku garniturów sportowych. Do naszego stroju pasować może bardzo dużo modeli zegarków sportowych z większą lub mniejszą liczbą dodatków i o rozmaitej kolorystyce. Nie musimy się w tym przypadku przejmować dostosowaniem barw do innych elementów stylizacji, gdyż w stylu smart casualowym panuje całkowita swoboda.

 

Styl casual (codzienny)

Styl casualowy daje nam zupełną dowolność w doborze zegarka. Tu wszystko zależy od nas, od tego jaki strój założymy i jaki styl lubimy. Nasz zegarek może być ponadnormatywnie duży i gruby, posiadać jedną tarczę, a nawet cztery. Nie jesteśmy też ograniczeni kolorem paska i materiałem, z którego został wykonany.

 

Styl sportowy

Zegarki sportowe często posiadają nieco większe koperty i paski, a także odważniejszy design i bardziej wyraziste kolory. Tworzy się je z materiałów zapewniających podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i upadki. Wykonane są z tworzyw sztucznych, stali szlachetnej, tytanu lub karbonu. Zazwyczaj wyposaża się je w paski z kauczuku, gumy lub poliuretanu. Zegarki sportowe posiadają szereg funkcji, które okazują się przydatne podczas różnorakiej aktywności sportowej i w czasie uprawiania turystyki. Są to między innymi: timer, krokomierz, wysokościomierz, barometr, pulsometr itp.

 

***

Dopasowanie zegarka do konkretnej okazji czy stylu ubioru nie jest prostą sprawą. O wszystkim decyduje stopień formalności wydarzenia, w którym bierzemy udział. Im spotkanie czy impreza ma bardziej oficjalny charakter, tym mocniej musimy skoncentrować się na doborze zegarka. Kilka wskazówek, które umieściliśmy wyżej, powinno pomóc Wam uchronić się przed ewentualnymi wpadkami.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich użycie.